91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 22.05.2019 r.
Imieniny: Julia, Wiesława, Helena

Powstanie listopadowe (1830-1831) skierowane było przeciwko Imperium Rosyjskiemu.

Wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, a zakończyło się 21 października 1831 roku. Swoim zasięgiem objęło ono Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń). Aby uczcić ten zryw niepodległościowy uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. H. Mrossa w Gniewie przygotowali spektakl pn. „Noc Listopadowa. Rzecz o zrywie narodowym Polaków z 1830 roku”. Spektakl przygotowany został według pomysłu Jacentego Ordowskiego. Zapraszamy w poniedziałek, 27 listopada, na dziedziniec zamkowy w Gniewie o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Rozmowa z Jacentym Ordowskim :

W roku 1828 w warszawskiej Szkole Podchorążych Piechoty zawiązało się sprzysiężenie pod dowództwem podporucznika Piotra Wysockiego przeciwko wodzowi naczelnemu wojsk Królestwa Polskiego i dowódcy sił rosyjskich stacjonujących w zachodnich guberniach Rosji, wielkiemu księciu Konstantemu, który był bratem cesarza Rosji i króla Polski Mikołaja I. Był on powszechnie znienawidzony za stworzenie systemu tajnej policji i donosicielstwa, a także za publiczne poniżanie polskich oficerów.

Sygnałem do wybuchu powstania miał być pożar browaru na Solcu i kamienicy przy ul. Dzikiej. Powstanie wybuchło wieczorem ok. godz. 18:00 29 listopada 1830 r. Grupa 24 spiskowców, złożona głównie z młodych inteligentów wraz z częścią podchorążych, opanowała Belweder – rezydencję wielkiego księcia. Jednakże Konstanty zdołał się przed napastnikami ukryć. Powstańcy tylko dzięki pomocy 15 tys. pospólstwa i plebsu warszawskiego zdobyli wówczas Arsenał.

5 października 1831, w okolicach Brodnicy, ostatni duży oddział armii polskiej przekroczył granicę z Prusami, gdzie został internowany. 9 października skapitulowała twierdza Modlin, a 21 października twierdza Zamość. Ta ostatnia data uznawana jest za koniec powstania listopadowego

„Noc Listopadowa. Rzecz o zrywie narodowym Polaków z 1830 roku”

Poniedziałek, 27 listopada, godz. 19.00, Zamek Gniew

Organizatorzy „Nocy Listopadowej. Rzeczy o zrywie narodowym Polaków z 1830 roku”: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. H. Mrossa w Gniewie, Spółka Zamek Gniew.