91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Niedziela, 20.05.2018 r.
Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

14 marca  powołano grupę inicjatywną składającą się z aktywistów lokalnych, biznesmenów oraz lokalnych samorządowców.

Ich wspólnym celem jest powołanie pierwszego w powiecie starogardzkim hospicjum. Samorządowcy chcą, aby budowa ruszyła w przyszłym roku. W Polsce działa prawie 340 hospicjów domowych dla dorosłych i 52 dla dzieci.

Galeria zdjęć

Relacja z debaty 14.03.2017:

Rozmowa z Ewą Tredder 14.03.2017:

Stacjonarne Hospicjum w Starogardzie - coraz bardziej realne

 

O budowie hospicjum mówi się w mieście od lat. Teraz podjęto działania. Zarówno prezydent miasta jak i starosta starogardzki oraz wiele zaangażowanych w to osób z różnych  środowisk postawili sobie jasny cel -  „budujemy hospicjum dla chorych”. Na spotkaniu 14 marca wybrano dwunastoosobową grupę inicjatywną, a władze miasta zaproponowały konkretną pomoc.

 

O tym, że w Starogardzie Gdańskim istnieje potrzeba budowy hospicjum nie trzeba nikogo przekonywać. Rozmowy na ten temat toczą się od ponad 15 lat.

 

- Od 17 lat prowadzimy domową opiekę paliatywną a od przynajmniej 15 staramy się o to, aby w Starogardzie powstało stacjonarne hospicjum – mówi Ewa Treder lekarz rodzinny SPZOZ Przychodni Lekarskiej –  Dla pacjenta zawsze lepiej jest, jak może zostać w domu wśród bliskich, ale bywa, że w terminalnych stadiach pacjenci wymagają całodobowej opieki medycznej. Rodziny chorych nie radzą sobie z tym, sami potrzebują pomocy. W takich sytuacjach na pomoc przychodzi właśnie hospicjum stacjonarne – dodała doktor.  – A w Starogardzie go nie ma.

 

W ubiegłym roku prezydent miasta wznowił temat i zainicjował dyskusję w sprawie budowy hospicjum w Starogardzie. Powołał dwuosobowy zespół, który zbadał wszystkie jej aspekty, zarówno pod względem prawnym, medycznym, jak i finansowym. Wnioski omówił najpierw z grupą osób, które od razu zaangażowały się w sprawę, gotowe doprowadzić ją do szczęśliwego końca – czyli powstania hospicjum, a 14 marca przestawił je pozostałym zainteresowanym, w tym przedstawicielom lokalnych samorządów gminnych i powiatowego.

 

Z zaproszenia prezydenta skorzystali m.in. starosta Kazimierz Chyła, radny Tomasz Walczak,  wójtowie sąsiednich gmin, ks. dziekan Józef Pick, proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego Grzegorz Weiss, Dorota Dorau prezes Stowarzyszenia „Można Inaczej”, Ewa Treder, Angelika Piątkowska, Achilles Gałązka, Janina Lubawska, Urszula Ossowska (dyrektor MOPS) oraz wielu przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń, organizacji i jednostek.

 

 

Prezydent podkreślił, że to spotkanie to pierwszy poważny krok na drodze do celu, jakim jest powstanie hospicjum. Wszyscy zebrani zgodzili się też, że to zadanie będzie wymagać szerokiej współpracy wielu osób, którym przewodzić musi jedna wspólna idea „budowa hospicjum dla chorych”, nic ponad to.

 

- Chcemy to zrobić wspólnie, z wami wszystkimi – powiedział Stankowiak. - To musi być gra zespołowa, bo co innego wybudować hospicjum, co może nie być takie trudne, a co innego je utrzymać. Budowa to koszt kilku milionów złotych, a utrzymanie to ok. 2 mln zł rocznie. Jeśli jednak wspólnie postawimy sobie jasny cel, to, wierzę, że to się uda – przekonywał prezydent.

 

Miasto zadeklarowało konkretną pomoc na start, o ile zgodzi się na to Rada Miasta. -  Jeśli radni upoważnią mnie uchwałą intencyjną do podjęcia działań – powiedział prezydent,  miasto przekaże działkę pod budowę hospicjum oraz sfinansuje opracowanie dokumentacji technicznej tego obiektu..

 

- Naszą intencją jest przekazanie działki nieodpłatnie, dlatego szukamy lokalizacji, która nie będzie wymagała zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, bo to przesunie budowę o przynajmniej rok –  wyjaśnił dalej Przemysław Biesek-Talewski zastępca prezydenta ds. techniczno-inwestycyjnych. Powinniśmy być gotowi z propozycjami na początek kwietnia.  Jęli chodzi o projekt dokumentacji technicznej to oczywiście gotowi jesteśmy podjąć się tego zadania. Koszt takiego projektu powinien zmieścić się w przedziale od 50 do 100 tys. zł.

 

Na spotkaniu wybrano też 12-osobową grupę inicjatywną na rzecz budowy hospicjum. Jej  pierwszym zadaniem będzie określenie podmiotu, które podejmie się tego wyzwania. Grupa zdecyduje czy organizacją hospicjum zajmie się istniejące już stowarzyszenie, czy zostanie utworzone w tym celu nowe stowarzyszenie lub fundacja.  Decyzje podejmie na spotkaniu 21 marca 2017roku.

 

Skład grupy inicjatywnej:

Janusz Stankowiak – prezydent miasta
Kazimierz Chyła – Starosta Starogardzki
Anita Galant – wójt Gminy Smętowo Graniczne
Dorota Dorau – prezes Stowarzyszenia „Można Inaczej”
ksiądz dziekan Józef Pick
ksiądz proboszcz Parafii pw. Miłosierdzia Bożego Grzegorz Weis
Janina Lubawska
Małgorzata Grzecznowska
Andżelika Piątkowska
Achilles Gałązka
Urszula Ossowska – dyrektor MOPS
Patrycja Dziewiątkowska-Dudek – pełnomocnik prezydenta ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień