91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 19.04.2024 r.
Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

     

Łatwo przychodzi mi ocenić kogoś, kogo pierwszy raz spotykam. Nierzadko taki osąd na długo utrwala się w mojej pamięci. Kim w moich oczach jest Jezus, którego spotykam w dzisiejszej Ewangelii? Jaki obraz Boga chce mi przedstawić?

Jezus mimo wielkiego tłumu, który gromadzi się wokół niego, dostrzega każdego bardzo indywidualnie. Jest Bogiem, który działa. Bez słowa idzie za przełożonym synagogi, aby dać życie jego córce, która właśnie umarła. Bóg jest miłośnikiem życia.

 

Życie może z nas uciekać w sposób nagły wskutek różnych nieoczekiwanych i ciężkich wydarzeń. W jednym momencie można stracić chęć do życia. Może być też tak, że życie uchodzi ze mnie powoli. Z roku na rok coraz mniej siły i chęci, z miesiąca na miesiąc mniejszy zapał, żeby cokolwiek zrobić… Jak owa kobieta, która od 12 lat cierpiała na upływ krwi, czyli życie z niej uchodziło.

Wystarczy jednak, że Bóg jest blisko i wszystko może się zmienić. Liturgia dzięki działaniu Ducha Świętego jest rzeczywistym spotkaniem z tym samym Panem, który 2000 lat temu gromadził wokół siebie tłumy…

Boże, niech nie zabraknie mi wiary, kiedy spotykam się z Tobą…

 

Ks. Andrzej Megger

 

 

 

3 lutego  - św. Błażeja, biskupa i męczennika

 Św. Błażej pochodził z Cezarei Kapadockiej. Studiował filozofię, został jednak lekarzem. Porzuciwszy swój zawód - podjął życie pustelnicze. Stamtąd wezwano go na stolicę biskupią  Sebasty w Armenii. Tam podczas prześladowań za Licyniusza został uwięziony. Kiedy prowadzono go do więzienia, pewna matka, której dziecko cierpiało na chorobę gardła, poprosiła go o pomoc.

Za jego wstawiennictwem dziecko zostało uzdrowione. Od tego czasu często proszono go o pomoc w podobnych przypadkach; wielu zostało wyleczonych. Po okrutnych torturach ścięto go w roku 316.

Błogosławienie gardła, które przypomina wstawiennictwo św. Błażeja, stało się popularnym nabożeństwem.

 

Anna Tusznio