91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 22.10.2019 r.
Imieniny: Halki, Filipa, Przybysława

Premiera: 06.10.14r.

Info: http://sonicrecords.pl/catalogs/view/sparks

Wydawca: Megaphonic Records 2014

"Sparks" to czwarty w dorobku Imogen Heap solowy album i pierwszy od czasu "Eclipse" z 2009 roku - album, który przyniósł jej nagrodę Grammy.

W odróżnieniu od poprzednich wydawnictw "Sparks" jest rodzajem concept-albumu, a każdy z utworów jest wynikiem projektów, które ta brytyjska artystka realizowała w trzymiesięcznych odstępach od marca 2011 roku, kiedy to światło dzienne ujrzała pierwsza z kompozycji, utwór "Lifeline". Później pochłonęło mnie najbardziej intensywne pod względem kreatywności dwa i pół roku mojego życia - mówi Imogen. Podróżowałam po całej planecie, spontanicznie współpracowałam z wieloma projektami i wieloma ludźmi. 

Na przestrzeni kolejnych miesięcy Heap stworzyła utwór "Propeller Seeds", wykorzystując w nim efekt trójwymiarowego dźwięku, a także "Neglected Space", korzystając z dźwięków laboratorium Clear Village, które powstały przy okazji renowacji ogrodzenia londyńskiego Bedfords Park. "Minds Without Fear" to z kolei owoc współpracy z duetem Vishal?Shekhar, zaś "Xizi She Knows" powstał podczas sześciotygodniowej podróży Imogen do Hangzhou, Zhejiang i Chin, która miała miejsce jesienią 2011 roku.

Jeśli chodzi o współpracowników, pracując nad "Telemiscommunications", Heap zaprosiła kanadyjskiego producenta muzyki elektronicznej Deadmau5 (już wcześniej, we wrześniu 2012 roku, utwór można było usłyszeć na jego płycie - album "Title Goes Here"). Pracując nad nową muzyką artystka nie bała się też niecodziennych wyzwań. We współpracy z firmami Intel i Reality Jockey Ltd., postanowiła podjąć próbę stworzenia aplikacji dla osób uprawiających jogging. Efektem był utwór "Run-Time". Z kolei "Climb To Sakteng" i "Cycle Song" to instrumentalne kompozycje, stworzone z myślą o ścieżce dźwiękowej dokumentalnego filmu Bena Henretigo "The Happiest Place", "A Journey Across Bhutan".

Choć materiał, który wypełnił Sparks, publikowany był stopniowo w internecie od 2011 roku, po raz pierwszy, wszystkie czternaście kompozycji trafiają na jeden spójny album, który bez wątpienia trafi w gusta wszystkich, którzy zachwycili się twórczością tej byłej wokalistki Frou Frou. Czy to w momencie jej nie do końca docenionego solowego debiutu, płyty iMegaphone z 1998 roku, czy wówczas, gdy dzięki takim utworom, jak "Hide And Seek" i "Just For Now", świat zachwycił się albumem "Speak For Yourself" (2005).

"Sparks" jest dostępny w dwóch wersjach CD, standardowej oraz z dodatkowym dyskiem, na którym znalazł się cały album w wersji instrumentalnej. Jest także specjalna, dwunastodyskowa wersja deluxe, w której oprócz albumu znajdziemy czternaście teledysków w jakości HD, filmy dokumentujące pracę nad każdą piosenką, podwójny 10? winyl z materiałem z płyty, dostęp do specjalnej zawartości w internecie i 120-stronicową książkę opowiadającą historię "Sparks".